5 aplikacji, które pomogą Ci podczas kreatywnej pracy

 
Dobre zarządzanie czasem i wykorzystywanie różnego rodzaju aplikacji to klucz do efektywnej pracy. Szczególnie tej  kreatywnej, kiedy ogarnia nas twórczy szał lub wręcz przeciwnie – nie potrafmy się skupić i niczego wymyślić. W obu sytuacjach warto się wspomóc i skorzystać z narzędzi, które oszczędzą nam dużo czasu i pomogą w opracowywaniu kolejnych pomysłów!

 
Dziś przedstawię kilka aplikacji, które pomogą Wam podczas kreatywnej pracy. Każda z wymienionych aplikacji ma inne przeznaczenie – jest aplikacja wspomagająca pisanie, planowanie, czytanie, kreatywność a nawet… relaks!   Mam nadzieję, że zestaw przypadnie Wam do gustu, bo u mnie sprawdza się idealnie. Odkąd je poznałam, nie testuję już kolejnych. Gdy tylko przychodzi mi pracować nad jakimś ważnym projektem te aplikacje w zupełności wystarczają ogarnąć cały twórczy haos :)
 

PISANIE

Pierwsza aplikacja, która towarzyszy mi podczas pisania tekstów i zapisywania kolejnych pomysłów do realizacji. Z całej piątki, to aplikacja najczęściej przeze mnie używana. Idealnie sprawdza się do tworzenia krótkich notatek i długich tekstów. Dzięki niej, już dawno zapomniałam, że istnieje coś takiego jak Word.
 
Co najbardziej mi się w niej podoba?
Aplikację Evernote można używać na kilku urządzeniach jednocześnie. Po wprowadzeniu zmian w jednym miejscu, narzędzie automatycznie synchronizuje się z innymi urządzeniami. Dzięki tej funkcji, mogę mieć dostęp do swoich list i notatek nawet wtedy, gdy nie mam przy sobie laptopa i nie muszę już pamiętać o tym, by przerzucać pliki na inne urządzenia. Używanie tej aplikacji jest na prawdę bardzo wygodne!
 
W Evernote dostępna jest opcja tworzenia notatników, które wspomagają organizowanie projektów. Ja podzieliłam je na 3 foldery:
→ Opublikowane posty
→ Do napisania
→ Prywatne
 
Ten niezbyt skomplikowany podział sprawdza mi się doskonale. W notatniku „do napisania” umieszczam wszystkie pomysły na kolejne posty, które gdy już są napisane przerzucam do notatnika „opublikowane posty”. Jak dla mnie jest to idealne rozwiązanie do przygotowywania tekstów i gromadzenia pomysłów w każdej sytuacji i miejscu!
 

PLANOWANIE

Aplikacji Wunderlist używam od niedawna, ale wiem że zostanie ona ze mną długo. Raczej nie jestem typem osoby, która planuje każdy dzień co do godziny, czy mozolnie wypełnia skomplikowane bullet journale. Choć zabrzmi to trochę dziwnie, lubię planować „spontanicznie”, czyli wtedy gdy na prawdę tego potrzebuję. Próbowałam wypełniać różnego rodzaju kalendarze, czy narzędzia online – zawsze jednak kończyło się na kartce papieru, ponieważ to była najszybsza metoda, aby zapisać coś, co w danej chwili przyszło mi pomyśleć. I w sumie tak jest do dzisiaj, z tą różnicą, że nie planuję każdego dnia, lecz tworzę listy rzeczy do zrobienia.
 
W aplikacji Wonderlist domyślnie ustawione jest 6 folderów, w których zapisujemy ważne rzeczy do zrobienia. Gdy tylko zadanie jest wykonane – odhaczamy czynność, która automatycznie znika z listy. W narzędziu znajdziemy takie oto listy:
 • lista zakupów,
 • filmy do obejrzenia,
 • podróż,
 • praca,
 • rodzina,
 • prywatne,
Oczywiście nazwy możecie dowolnie modyfikować i zmieniać na takie, jakie są Wam potrzebne!
 
Myślę, że planowanie w takiej koncepcji będzie szczególnie dobre i przydatne, dla osób które wolą trochę luźniejsze podejście do zarządzania swoim czasem <3
 

CZYTANIE

Czym byłoby codzienny przegląd internetowej prasy gdyby nie Feedly. Prawdziwą udręką!
Feedly to aplikacja, która pomaga organizować czytanie interesujących nas treści.
 
Jak działa aplikacja Feedly?
W aplikacji tworzymy „tablice”, które określają to co się w nich znajduje. Ja podzieliłam je m.in. na marketing, binzes i e-commerce. Do każdej tablicy mam przypisane blogi lub strony, które lubię i chcę być z nimi na bieżąco. Dzięki temu, nie muszę osobno wchodzić na każdą stronę i sprawdzać, czy pojawiło się coś nowego. Aplikacja robi to za mnie! Każdego dnia czeka na mnie zbiór nowych artykułów do czytania, a ja nie muszę robić nic więcej. Pozostaje mi tylko usiąść wygodnie z kawą i zanużyć się w czytaniu :)
 

RELAKS

Czy są na świecie aplikacje, które pomogą Ci zadbać o odpoczynek podczas pracy? Oczywiście, że tak!
 
Jedną z takich aplikacji jest Pomodoro. Nazwa tego narzędzia wywodzi się z języka włoskiego i wzięła się od techniki zarządzania czasem, która ma pozytywnie wpływać na naszą produktywność.
 
A dlaczego pomidor? Każdy z Was na pewno kojarzy kuchenny czasomierz, który wyglądem przypomina wspomniane warzywo. Wzorem tego urządzenia odmierzane są kolejne sekwencje czasu, w których naprzemiennie pracujemy i odpoczywamy. Może to być np. 25 min pracy i 5 min odpoczynku. Po kilku powtórkach, możemy zrobić sobie także dłużą przerwę.
 
Przykładowa sekwencja:    
4x 25 min (praca) i 5 min (przerwa)
1x 20 min (długa przerwa)
 
Nie dość, że tym sposobem wzrasta nasza produktywność to jeszcze podczas pracy nasz mózg nie męczy się tak szybko. Podczas pracy ustawiamy stoper na określony czas, a gdy nadejdzie odpowiedni moment na przerwę – aplikacja powiadomi nas o tym dźwiękiem alarmu!
 

KREATYWNOŚĆ

Na liście moich ulubionych aplikacji znalazło się także Noisly. Nazwa, choć dość przewrotna, to doskonały kompan podczas kreatywnej pracy dla tych, którzy nie potrafią skupić się w całkowitej ciszy.
 
Do czego służy Noisly?
Narzędzie te, to generator różnego rodzaju dźwięków, które sprzyjają kreatywności podczas pracy. Osobiście mi cisza nie przeszkadza, jednak czasami robiąc coś w domowych warunkach potrzebuję odrobiny hałasu, aby się „dobodźcować”.
 
Jakie odgłosy możemy usłyszeć w aplikacji?
Noisly to przede wszystkim odgłosy natury:
 • deszcz
 • burza
 • las
 • wiatr
 • kawiarnia (moja ulubiona!)
oraz kilka innych odgłosów utrzymujących skupienie. Bardzo fajne narzędzie, które na prawdę pomaga podczas pracy.

 
Mam nadzieję, że lista Wam się spodobała!
Jestem ciekawa, czy macie swoje ulubione aplikacje? Jeśli tak, podzielcie się nimi w komentarzu ;)
 
N.